Kurssi 2: 8.-12.6.2026
Jollapurjehduksen alkeiskurssi sopii 7-12 -vuotialle lapsille. Kurssilla purjehditaan optimistijollilla. Purjehduksen perusteisiin tutustutaan ennen kaikkea ilon ja leikin kautta.
Tavoitteena on oppia seuraavat asiat:
- Turvallinen liikkuminen rannassa ja satama-alueella
- Pelastusliivien pukeminen oikein
- Jollan osat
- Oikea purjehdusasento ja purjeen skuuttaaminen
- Jollassa liikkuminen ja tasapainoilu
- Käännökset: vendan ja jiipin alkeet ja käännösten erottaminen toisistaan
- Jollan ohjaaminen varmuudella haluamaansa suuntaan
- Jollan kaataminen
- Solmut: kasi-, merimies- ja paalusolmu
Kurssilla ollaan paljon vesillä, joten tulijan olisi hyvä osata jo jonkin verran uida.
Kurssin kesto päivittäin klo 9-15.
Kurssihintaan kuuluu päivän aikana lounas, joka syödään Ruissalossa, purjehduskeskuksessa.
Rantaan on mahdollisuus tulla aamuisin jo klo 8 ja kurssipäivän jälkeen voi jäädä rantaan klo 16 asti, päivän ensimmäiselle ja viimeiselle tunnille lapsille on omatoimitekemistä valvottuna.
Kurssin hinta:
250 euroa
Turun Pursiseuran jäsenille hinta 225 euroa.
Samalle kurssille tuleva sisarus saa kurssimaksusta 10% alennuksen – käytä silloin kampanjakoodia SISARALE10.
Koodi syötetään, kun perustiedot täytettyäsi siirryt seuraavaan vaiheeseen painamalla oikeasta alakulmasta Jatka-painiketta.
Kurssin ohjaajina toimivat Suomen Purjehdus ja Veneilyn ohjaajakurssin käyneet kokeneet junioriohjaajamme.