Syyskokouksessa päätettyä

Turun Pursiseuran sääntömääräisessä syyskokouksessa 24.11.2022 hyväksyttiin seuran toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2023. Lisäksi kokous hyväksyi hallituksen esityksen sääntömuutokseksi. Sääntömuutoksen toinen käsittely on seuran kevätkokouksessa huhtikuussa. Muutokset koskevat nuorisojäsenten ikärajan muuttamista 19-29 -vuotiaisiin, kommodorien ja hallituksen varsinaisten jäsenten kausien määräaikoja sekä mahdollisuutta järjestää yhdistyksen virallisia kokouksia tarvittaessa myös etänä. Kaikki kokousmateriaalit löydät täältä

Turun Pursiseuran hallitukseen valittiin kaksi uutta jäsentä ja varakommodori Jyrki Paappa uudelle kolmivuotiskaudelle.
Seuran hallitus vuonna 2023 on:
kommodori Juhani Soini
varakommodori Jyrki Paappa (talous)
varakommodori Eero Heino (urheilutoiminta)
Heidi Mellanen (saaritukikohdat)
Saara Mälkönen (matkaveneily)
Maarit Suomi (koulutus)
Sami Tainio (satama)

Onnittelut Jyrkille, Saaralle ja Maaritille valinnasta ja samalla lämmin kiitos Reijo Suomelle ja Jukka Sainiolle aktiivisesta hallitustyöstä Turun Pursiseurassa.

Turun Pursiseuran syyskokouksen yhteydessä jaettiin kiertopalkinnot. Filistiinan haarikan sai Santalan perhe, joka Forgus 37 -veneellään teki 12 viikon purjehduksen Norjaan. Maileja kertyi 2600. Reissusta voit lukea osoitteessa merikauhu.kuvat.fi/blog/. Löydät upeat kuvat myös Instasta @sailing_deesse

Veneilijän maljan saivat Timo ja Satu Kairama. He tekivät kahdestaan huikean seikkailupurjehduksen Norjan Stavangeriin. Matka aloitettiin 700 nm nonstop-purjehduksella. Kuuden viikon reissulla maileja kertyi 2200.

Kommodori Salanterän maljan sai tänä vuonna Joakim Håkans ansioistaan purjehduskulttuurin edistämisessä ja tuesta Turun Pursiseuran kilpailujärjestelyissä.

Onnittelut kaikille palkituille!